Koronavirüs Salgını Süresince Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İnceleme Raporu yayınlandı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından Koronavirüs Salgını Süresince Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İnceleme Raporu yayınlandı. 

Koronavirüs Salgını Süresince Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İnceleme Raporu yayınlandı.

Salgın sürecinde artan kadına şiddet vakalarına dikkat çeken raporda Mor Çatı Dayanışma Merkezi deneyimleri aktarıldı ve acil eylem planının önemi vurgulandı. Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan özgül durumları göz önüne alarak üretilebilecek çözümler hakkında görüş bildirildi. İlgili kamu kurumları, barolar ve yerel yönetimlerden istenen talepler açıklandı.
KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE ÖNCELİKLİ OLMALIDIR

Mor Çatı; “Bu süreçte kadına yönelik şiddetle mücadele etmek için acil eylem planı şart. Her kurumun sorumluluğunu etkin bir şekilde yerine getirmesi, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi öncelikli bir mesele olarak görmesi ve salgın nedeniyle ortaya çıkan özgül durumları göz önünde bulundurup çözüm üretmesi gerekiyor” sözleriyle acil eylem planı çağrısının üzerinde durulurken kadına şiddete karşı alınması gereken önlem talepleri sıralandı. 


ACİL ÖNLEM TALEPLERİ

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın kadına şiddete karşı uygulanmasını talep ettiği önlemler ise şu şekilde: 

1- Online sosyal, psikolojik ve hukuki destek verilmeli ve sosyal yardımların arttırılması, ulaştırılması için Sosyal Hizmet Merkezi kriz masaları oluşturulmalıdır.

2- Alo 183 kadına yönelik şiddet özelinde Acil Yardım Hattı olarak çalışmalıdır. Hattın kapasitesi artırılmalı ve vaka takibi yapmalıdır.

3- Kolluk kuvvetleri 6284 sayılı Kanun’da tanımlanan görevlerini harfiyen, ihmal etmeden yerine getirmeli, getirmeyenler hakkında cezai işlem uygulanmalıdır. Şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılması için gerekli uzaklaştırma kararları kanıt talep etmeden alınmalı, alınanların takipçisi olunmalı ve sığınak talebinde bulunan kadınlar yönlendirilmelidir. Kadınların talepleri öncelikli olmalı, karakollarda kadınlar saatlerce bekletilmemelidir.

4- Sığınak ve acil barınma ihtiyaçları salgına ilişkin sağlık önlemleri uygulanarak sağlanmalıdır. Kadınların yaşadığı şehir, milliyeti, darp raporu olup olmadığı sığınağa kabul için şart olarak sunulamaz. Sığınak olmayan şehirlerde veya yer olmadığı durumda sığınak yerine kullanılabilecek yerler, alanlar sağlanmalıdır. Sığınaklarda gerekli sağlık tedbirleri derhal alınmalı (düzenli ateş ölçümü, maske kullanımı, temizlik tedbirleri vb.) sığınaklardaki odalar ayrılmalı, risk grupları mevcut ise karantina haline uygun yerleşimler planlanmalıdır. 

5- 6284 sayılı Kanun’u uygulama kararlılığı gösterilmeli ve keyfi uygulamaların önü kesilmelidir. Kadınların ve çocukların güvenliği devletin sorumluluğudur. Görev ihmallerine göz yumulmamalı, kanunu uygulama kararlılığı gösterilmelidir. Kamu spotu aracılığıyla kamuoyu, salgın önlemleri süresince bu haklarının var olduğu konusunda bilgilendirilmelidir.

6- Aile Sağlığı Merkezleri tarafından ücretsiz doğum kontrol araçları ve ertesi gün hapı dağıtılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.