Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film!

'Bugünün dünyasını anlamak için sinemaya ihtiyacımız var. Yüz yüze gelmeye cesaret edemediğimiz ne varsa, anlamak için sinemaya bakmalıyız.' diyor Slavoj Zizek. Hayata bakış açınızı değiştirecek filmleri sizin için derledik...

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film!

Mandalina bahçesi

Abhazya Savaşı'na ışık tutan tutan ve savaştan etkilenen insanların yaşamına gerçekçi bir bakış fırlatan ''Mandalinalar '' filmi mandalina yetiştiren yaşlı bir adamın hikayesini anlatıyor. Savaş filmlerine çok farklı bir soluk getiren filmin yönetmen koltuğunda Üç Ev, Ak tendeba filmlerinin de senaristi ve yönetmeni olan Gürcü sinemacı Zaza Urushadze oturuyor . 

Süre: 87 dk.

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Zaza Urushadze

Senaryo: Zaza Urushadze

Yapımı: 2013 – Estonya, Gürcistan

mandalina-bahcesi-1-001.jpg

Sarhoş Atlar Zamanı

İranlı bir Kürt ailesinin fertleri, babalarının ölümünden sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürmektedir ki, kardeşlerden birinin acilen ameliyat olması gerektiği öğrenilir. Henüz 12 yaşındaki Eyüp, ailenin yeni lideri olarak güç bir durumda kalmıştır.

Süre: 80 dk.

Tür: Dram 

Yönetmen: Bahman Ghobadi

Senarist: Bahman Ghobadi

Yapımı: 2000 - İran

sarhos-atlar-zamani-filmi-1280x720-001.jpg

Detechment

Öğrencileriyle birebir ilişki kurabilen, fazlasıyla yetenekli bir eğitimci olan Henry Barthes bu mesleği arka plana atarak geçici olarak öğretmenlik yapmaktadır. Şimdiye kadar hiç bir okulda arkadaşları ve öğrencileriyle duygusal bağ kuracak kadar kalamaz. Öğrencilerinden bir tanesinin sokakta yaşamasına göz yummayan bu değerli öğretmen onun evine dönmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterir.

Süre: 97 dk.

Tür: Dram 

Yönetmen: Tony Kaye

Senarist: Carl Lund

Yapımı: 2011 - ABD

kpoma-001.jpg

Büyük Balık

William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar.
Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır.

Süre: 125 dk.

Tür: Dram, Fantastik, Macera 

Yönetmen: Tim Burton 

Senarist: John August

Yapımı: 2003 - ABD

big-fish-sinematv-8-001.jpg

Sıkı Dostlar

Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adındaki iki gangsterle birlikte bir soygun düzenler. Jimmy ve Tommy, Henry'den başka soyguna karışan herkesi öldürür ve ardından mafyada hızlı bir yükselişe geçer. Gangster çetesi içinde hiyerarşi bir yapılanma vardır ve Henry bu durumu kendine yediremez.

Süre: 146 dk.

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Yönetmen: Martin Scorsese

Senarist: Martin Scorsese, Nicholas Pileggi 

Yapımı: 1990 - ABD

 goodfellas-siki-dostlar-izle-1990-8-001.jpg

Özgürlük Yazarları

23 yaşındaki idealist genç öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü için Wilson Lisesi’nin kapısından adımını atarken içine girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gelen sorunlu öğrenciler  vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir. Hoşgörüsüz ortamın acısını çeken ve kendi topluluklarının dışındaki dünyayla sürekli mücadele halinde olan öğrencilerin gözlerini açmaya başlar.

Süre: 123 dk.

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Yönetmen: Richard Lagravenese

Senarist: Richard Gravenese 

Yapımı: 2007 - ABD, Almanya 

big-4206-001.jpg

Ölü Ozanlar Derneği

50'lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

Süre: 128 dk.

Tür: Dram

Yönetmen: Peter Weir

Senarist: Tom Schulman

Yapımı: 1989 – ABD

olu-oznalar-derngi.jpg

Kalp Atışı Dakikada 120

1990'ların başında AIDS'ten ölümler giderek artmışken Parisli LGBT bireyler, kamuoyunun dikkatini çekebilmek ve insanları bilinçlendirebilmek için ACT UP grubunu kurarak aktif olarak mücadeleye başlamıştır. Gruba yeni katılan Nathan (Arnaud Valois), en önde gelen aktivistlerden olan Sean'dan (Nahuel Pérez Biscayart) çok etkilenmiştir, kendisi de HIV pozitif olan Sean ise kanının son damlasına kadar mücadelesini sürdürmeye kararlıdır.

Süre: 135 dk.

Tür: Dram

Yönetmen: Robin Campillo

Senarist: Robin Campillo

 Yapımı: 2017 - Fransa

3205960.jpg

CLIMAX

1990'ların ortalarında 20 genç dansçı, ormanın orta yerindeki bir yatılı okula 3 günlük bir prova için gelir. Burada son bir parti yapmaya karar veren gençler, bir anda kendilerini bambaşka bir atmosferde bulur. Uyuşturucu etkisinde olduklarını fark etseler de bunu onlara kimin yaptığı belli değildir. Bir süre sonra müzikle de birlikte nevrozların etkisine girerler, bazıları cennete uçtuklarını düşünürken çoğu cehenneme adım atmıştır.

Süre: 95 dk.

Tür: Dram, Gizem ,Korku, Müzikal

Yönetmen: Gasper Noe 

Senarist: Gasper Noe 

Yapımı: 2018 - Fransa

climax-002.jpg

Çingeneler Zamanı

Perhan Romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. Çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, Perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kız arkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. Genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir. Mafya işleri peşinde olan  Ahmed, ondan yararlanmak için Perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terk etmeye ikna eder.

Süre: 270 dk.

Tür: Dram, Komedi, Suç

Yönetmen: Emir Kusturica 

Senarist: Emir Kusturica, Gordan Mihic

Yapımı: 1998 – İngiltere, İtalya, Yugoslavya

cingeneler-zamani-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.