NASA Uzay Sergisi 13 Mart'a Kadar Uzatıldı

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen ve 8 Aralık’tan bu yana 100 binin üzerinde ziyaretçi tarafından gezilen NASA Uzay Sergisi, gördüğü yoğun ilgi üzerine 13 Mart’a kadar uzatıldı.

NASA Uzay Sergisi 13 Mart'a Kadar Uzatıldı

12 ÜLKEDE 4 MİLYONDAN FAZLA ZİYARETÇİYE ULAŞTI

Açılan sergide insanlığın ilk uzay macerasından bugüne kadar gerçekleşen süreç anlatılıyor. İlk uzay maceramızın nasıl başladığını, uzaya gönderilen ilk canlılardan, Apollo görevlerine, Elon Musk’a ait SpaceX firmasından, astronotların uzay yiyeceklerine kadar birçok bölüm yer alıyor. Ziyaret edenlerden birisi olarak benim en çok dikkatimi sergide NASA’nın Sovyetler Birliği’nin uzay çalışmalarına da yer vermesi çekti.

ABD ve SSCB her ne kadar Soğuk Savaş döneminde karşı karşıya gelmiş olsa da aralarında gizliden çıkar üzerine kurulu dostluklar yatıyordu. ABD ve NASA, yaptığı çalışmaların gelişmesinde SSCB ile girilen uzay yarışının etkisini bildiği için saygı çerçevesinde Sovyetlerin çalışmalarını anmak istemiştir. Bu eşsiz sergi 4 yıl içinde 12 ülkede 4 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşmıştı. Aynı zamanda serginin içinde birçok uzay oyun aktiviteleri gerçekleştirebiliyorsunuz…

1644480730-marsyuruyusu.jpg

HUPALUPAEXPO tarafından Metropol İstanbul içinde 2.300 m2 büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Sergisi, yoğun ilgi nedeniyle uzatıldı. Ziyarete açıldığı 8 Aralık tarihinden itibaren yaklaşık 100 bin kişi tarafından gezilen dünyanın en büyük gezici uzay sergisi, 13 Mart tarihine kadar gezilebilecek. 

Sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgisini çeken, bilgisini tazeleyen ve eğlendiren NASA Uzay Sergisi’nde NASA’nın uzay görevlerine tanıklık etmiş kıyafetler, yiyecekler, yazılı materyallerden oluşan 200 parça, gerçek Ay Taşı, aralarında Saturn V’in de olduğu roketlerin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri görülebilir.

1644480723-apollokaps-l.jpg

Rehberler eşliğinde insanoğlunun uzay yolculuğunun tüm hikayesinin anlatıldığı serginin bir de VR alanı bulunuyor. Ziyaretçiler VR alanında bir astronot veya kozmonotun yaşayabileceği uzay deneyimini yaşıyor. MULTI-AXIS TRAINER, uzayda meydana gelebilecek bir dönüşü simüle ediyor. Özgürlüğün 5 Derecesi simülatörü, altı serbestlik derecesinden beşiyle mekânın sürtünmesiz ortamındaki hareketini taklit ediyor. Yerçekimi Koltuğu, Ay’daymış hissi veriyor. F18 Pilot Simülatörü, saatte 2.000 km hızla uçan bir F18’in kontrolünü size bırakıyor. Mars simülatöründe ziyaretçiler, astronotların manevra kabiliyetini deneyimleyebiliyor ve bu koşullar için yürüyüş değişikliklerini inceleyebiliyor.

1644480726-ayta.jpeg

Serginin biletleri, Biletix ve Mobilet'ten online ya da Metropol İstanbul, NASA Uzay Sergisi girişinde yer alan bilet gişelerinden satın alınabiliyor. NASA Uzay Sergisi bilet fiyatları hafta arası 90 lira tam, 75 lira indirimli; hafta sonları 120 lira tam, 100 lira indirimli olarak belirlendi. 

NASA Uzay Sergisi, Yapı Kredi, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji, Roketsan, İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı (USTLL), Bilsem, CarrefourSA, Digiturk, Minika ve Asimetrik tarafından destekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.