Obez Annelerin Çocukları Kanser Olabilir!

Son dönemlerde artan fast food türü beslenmenin yol açtığı obezitenin tehlikeli sonuçlar doğurabileceği yapılan bir araştırmayla ortaya konuldu. Buna göre, obez annelerden doğan çocukların kansere yakalanma riskinin yüzde 57 olduğu açıklandı.

Obez Annelerin Çocukları Kanser Olabilir!

Risk yüzde 57 daha fazla

Yeni araştırmaya göre, obez annelerden doğan çocuklar yüzde 57 daha fazla kansere yakalanma tehlikesi altındalar. Araştırmacılar, 2 milyon doğum ve 3 bin kanser vakasını incelediler ve fetüs gelişimi için çok önemli olan insülin hormonu seviyesindeki bozulmaların, fetüste tehlikeli olabilecek hücre değişimlerine sebep olduğunu buldular. Özellikle vücut kitle indeksi 40 ve üstünde olan annelerden doğan çocuklarda ilk 5 yaşta lösemi riski yüzde 57 daha fazlaydı.

bh.jpg

Fast food ve şeker tüketimini azaltın

Gebe kadınlarda fastfood ve şeker tüketimini azaltması en faydalı yanı olacaktır. Araştırmacılar, obesite ve çocukluk çağı kanserleri arasındaki bağın nedenini tam olarak belirleyemeseler bile bazı teoriler geliştirdiler. Bu teorilerin en geçerlisi de insülin hormonu seviyesindeki bozulmaların fetüste hücrelerin değişimine yol açtığıdır. Yine bu bozulmuş hormon dengesi annenin hücrelerindeki gen ekspresyonunu değiştirerek ileriki nesillerde de sorunlar oluşmasına sebep veriyor. Tüm obezite seviyeleri için aynı risk söz konusu olmasa da anne obezitesi çocuğa farklı riskler yükleyebiliyor.

obez.jpg

İdeal kiloya inilmeli

Ayrıca, gebelik öncesi ideal kiloya inip dengeli beslenerek gebeliği aşırı kilo almadan sonlandıran annelerin çocuklarında bu riskler hızla azalıyor. Tüm bu çalışmalar obezitenin gittikçe artan ve dünya çapında mücadele edilmesi gereken bir sağlık sorunu olduğunun altını çizmesi bakımından çok önemlidir.

ideal-kilo.jpg

Bilinçsiz diyet

Düşük kaliteli ve bilinçsiz diyetlerin obeziteyi tetiklediğine işaret edilen raporda, Kanada genelinde 646 bin yetişkin obez kadın olduğu belirtildi. Bilinçsiz ve düşük kaliteli diyetler, yetişkin kadınlarda 97 bin ilave obez vakası anlamına geliyor.  Ayrıca, obeziteye neden olan diğer etkenlerin de fiziksel egzersiz ve aktivitelerle ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekildi.

ansiedad-1-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.