Pandemi Vazgeçiremedi, Liseliler Noktayı Koyacak!

18’inden küçük 18 liseli tüm yıl okul okul dolaşıp kadına karşı şiddete farkındalık yaratmak için uğraştı. Yıl sonunda planladıkları konferans pandemi nedeniyle iptal oldu ama onlar vazgeçmedi…

Pandemi Vazgeçiremedi, Liseliler Noktayı Koyacak!

Yaşları 15-18 arasında değişen 18 lise öğrencisi kadına şiddete karşı farkındalık yaratabilmek için yola koyulmuştu. Yetişkinlerin yapamadığını yapıyoruz diyen genç öğrenciler “Şiddete Nokta Koy” projesiyle okul okul dolaşıp 4 bin kadar yaşıtına toplumsal cinsiyet eşitliğini anlattı, kadına karşı şiddetin önlenmesi için projelerini paylaştı. 

Liselilerin okulları dolaşmasının ardından her yıl bir kez yaptığı konferans ise pandemi nedeniyle dijital dünyaya taşındı. Normalde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan “Nokta Koy Zirvesi” Instagram’dan canlı yayınlanacak. 

Liseliler faaliyetleri hakkında şu açıklamalı yaptı: 


Biz, 15-18 yaş arasındaki on sekiz Açı Liseli genç, görüp de bir şey yapamadığımız şiddet olaylarından çok rahatsız olup, bir fark yaratmak için yola çıktık.  

Yetişkinlerin yapamadığını yapıyoruz, “Şiddete Nokta Koy” projesi ile okulları dolaşıyor, milenyum kuşağının yapabileceklerini anlatıyoruz. Bugüne kadar 4 binden fazla öğrenciye ulaştık, projemize eğitim verdiğimiz gönüllüleri de katarak onların da farklı okullara gitmesini sağladık, her geçen gün piramidimizi büyütüyoruz.  

Bir de yılda bir yaptığımız bir konferansımız var: “NOKTA  KOY ZİRVESİ”.  Her yıl bir kadın sorununa “Nokta Koyuyoruz”.  Bu yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde olacaktı; ama pandemiden dolayı Instagram Live’a taşındı.

28-31 Mayıs tarihleri arasında İnstagram Live’da (@siddetenoktakoy sayfasında) daha fazla insanı bir araya getirerek fark yaratmaya devam edeceğiz. “Nokta Koy Zirvesi''ni dört gün boyunca, her gün saat 17:00-18:00 arasında , “Kadının Görünmezliğine NOKTA KOY” teması ile gerçekleştireceğiz. 

Türkiye’deki sayılı müzik prodüktörlerinden Cansu Kurtçu, BG Hukuk Bürosu kurucularından başarılı avukat Begüm Gürel, “Yeni Nesil Ödüllendirme Sistemi” Momento’nun kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, 2008 yılında Türkiye Oto Drag Yarışlarında Türkiye’nin ilk ve tek kadın şampiyonu olan Sıdıka Başkara, Sarıyer ve Kağıthane’de devlet hastanelerinde başhekimlik yapmış olan Doç. Dr. Gülsen Meral, Türkiye’nin ilk ve tek kadın stand-up grubu olan Çok da Fifi’nin kurucularından Hande Yögen, “Kasap Kadın” Semrah Doğan, Nepal’deki Mera Peak’a tırmanan ilk Türk kadını Berrin Yıldızoğlu, İngiltere’de verilen, Çocuk Evlilikleri İle Mücadele Ödülü sahibi The Nada Foundation’ın kurucusu, aktivist Nada Al-Ahdal, reklam sektörünün önde gelen isimlerinden ve GittiGidiyor kampanyası stratejisti Can Çalışkan, Fazıl Say tarafından ‘’dahi’’ olarak adlandırılan, çeşitli uluslararası tanınmış orkestraların genç orkestra şefi Nil Venditti, tamamı kadınlardan oluşan yaylı çalgılar orkestrası Ancyra Ensemble’ın kurucusu Emel Özer ,Forbes dergisi tarafından son yılların en başarılı 50 kadın liderinden biri seçilen başarılı CEO Esen Tümer, ‘Yapabilirsin’ kitabıyla ünlü gezeteci-sunucu Tuluhan Tekelioğlu, ilk kez kara deliğin fotografını dünyaya gösteren ekipten astrofizikçi Feryal Özel, dünyaca ünlü Türk neyzen, besteci, yapımcı ve DJ Mercan Dede, ateşli haber spikeri ve kadın hakları savunucusu Ece Üner, siyasal bilgiler’de okurken ‘Türkiye Güzeli’ olan, bağımsız güçlü kadını içselleştiren oyuncu Pınar Altuğ, bulundukları konuma gelirken nasıl zorluklar yaşadıklarını ve bir kadının başarılı olmak için nasıl daha çok çaba sarfetmek zorunda olduğunu Nokta Koy Zirvesi’nin katılımcıları ile paylaşacaklar.

Ayrıca çeşitli konularda toplumun nabzını tutan Türkiye Raporu ekibinden İlkem Gök  ve Güvenç Kutlusoy ile ‘Adım’, ‘Açık’ gibi sivil toplum platformlarının kurucusu olan sosyolog Doç. Dr. Itır Erhart, kadın üzerine yapılan anketleri analiz edecekler.

Geçen senelerin Nokta Koy zirvelerinden özetler, bir gençlik çalışması olmasına rağmen çıtanın ne kadar yüksek olduğunu göstermek için faydalı olabilir:  

 

Pandemiden dolayı çoğumuzun evlere kapandığı bu günlerde, kadınların günlük yaşamı her zamankinden daha zorlaştı; yine bu dönemde kadına yönelik şiddet de arttı. Sadece günümüzün bu yakıcı sorunu bile farkındalık oluşturmak isteyen bizim gibi çalışmaları daha önemli kılmaktadır. Bu bilinçle hareket ederek daha önceden planladığımız zirvemizi, pandemiden dolayı iptal etmek yerine teknolojinin yarattığı yeni olanaklarla farklı bir platformda yaparak belki de hiç bir zaman ulaşamayacağımız kitlelere ulaşma fırsatı yakalayacağımız için çok heyecanlıyız. Biz gençler, zorluklarla karşılaşınca yılgınlığa kapılmak yerine daha fazla azimle mücadele edecek bir ruha sahibiz.  Evet, sadece 15, 16, 17 yaşındayız; ama toplumsal cinsiyet ayrımcılığının belirginleşmeye başladığı dönem tam da bu yaşlar; biz de buna nokta koymaya adayız! 
   
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.