Peki Dans Hayatımızdaki Hangi Sorunların Önüne Geçiyor?

İlişkilerin, duyguların, fikirlerin,hareket ve ritmin fiziksel ifadesi dans… İnsanlık tarihinin eskilerine dayanmakla birlikte hala varlığını sürdürüyor.

Peki Dans Hayatımızdaki Hangi Sorunların Önüne Geçiyor?

Alzheimer'ın Önüne Geçiyor!

Son yıllarda yapılan yeni araştırma sonuçlarına göre bulmaca çözme ya da okumanın Alzheimer hastalığının önüne geçmediğini ama dansın yüzde 80 oranında engellediğini gösteriyor.

 

dans-12.jpg

 

Eğitimde Dans Dünyada Yaygınlaşıyor!

İlk ve orta sınıf öğrencilerinde dans eğitimi ABD, Yeni Zellanda, Finlandiya ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Gana gibi bazı üçüncü dünya ülkelerde de yaygınlaşmakta... Rekabete dayalı olmayan özgürlüğü simgeleyen dans, her tarzıyla işte böyle karşımıza çıkıyor.

 

dans-7.jpg

 

Öğrenciler Hareket Etmeli!

Çocuklarda dikkat dağınıklığı önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Gelişme çağındaki çocukların eğitim görürken kapalı ortamlarda kalmaları ve zevksiz işlenen derslerin hakim olduğu klasik eğitim modelleri birçok unsurun önüne geçiyor. Dans Eğitimi de işte burada devreye giriyor. Dans bol bol hareket etmeyi, sembolik düşünmeyi, estetik bakış açısını bireye kazandırıyor.

 

dans-9.jpg

 

Dans Söz Öncesi Döneme Aittir!

Dans, söz öncesi döneme aittir. Oyun, eğlence gibi birçok eylemi içinde barındırır. Hayatın anlamını sanatla kavrama çabasında, önemli bir etkinliktir. Tüm kültürlerde icra edilen dans farklı kavramları taşımaktadır.

 

dans-6.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.