Popüler estetik türü dijital gülümseme!

Yapılan araştırmalara göre ağız içindeki dişlerin formlarının yüz ifadesine büyük etkisi olduğu söyleniyor. Diş tasarımı yaptırmak isteyenlere uygulama hakkında detaylı bilgileri topladık.

Popüler estetik türü dijital gülümseme!

Diş tasarımı

Son zamanların popüler estetik türü olan 'dijital gülümseme tasarımı' ya da 'gülüş tasarımı' yüze bambaşka bir ifade katmaya yardımcı oluyor. Ağız içindeki dişlerin yapısının büyük rol oynadığı gülümseme, diş eksikliğinde ise yüzde kırışıklığa da neden oluyor.

 Diş tedavisinde herhangi bir uygulama yapılacaksa zaten bu yüzdeki gülümsemeyi de etkileyeceği için amaç görüntüyü düzeltmek. Hastaların istekleri doğrultusunda yuvarlak formlu kenarları üçgenli uçları tırtıklı dişler yapılabiliyor. Dijital kütüphaneden yüzlerce seçenek arasından hasta hoşuna giden modeli seçerek, kendisinin fotoğrafı üzerinde gösteriliyor.bc148a64-b2e9-48d2-8bd5-6d8471570c26.jpg

Dijital gülüş tasarımı kaç seans sürer?

Tasarımın yapılıp size ağız içinde gösterilmesi ortalama 2 seans sürer. İlk seansta kayıtlarınız alınır, ikinci seansta ise “Mock Up” adı verilen uygulama ile bu tasarım ağız içinde size gösterilir. Tasarım sonucunda belirlenen yöntemlere  göre tedavilere başlanır. Bundan sonraki seanslar dişlerinizin durumuna ve yapılacak işleme göre değişsede çoğunlukla 3 seansta sonuca ulaşılabilmektedir.

Dijital gülüş tasarımının ilk randevusunda neyle karşılaşırım?

Dijital gülüş tasarımı için başvurulan seansta stüdyo ekipmanı altında fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Aynı seans, üzerinde tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çenenizden birer ölçü alınır.

b92de18c-2e07-45e8-a8e2-409a08b3d55d.jpg

Dijital gülüş tasarımın hazırlanması kaç gün süre?

Dijital gülüş tasarımı 3 ila 5 gün içinde hazırlanır. Bu süreçte, ilk randevuda kaydedilen veriler hekim tarafından dijital ortamda değerlendirilir ve öngörülen gülüş dizayn edilir. Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. Parametreler göz önünde bulundurulur.

Alınan ölçüler üzerinde dijital tasarım modele dönüştürülerek modelin test edilmesi ve hastaya sunulması için ikinci randevu verilir.

Prova seansında nasıl bir işlem uygulanır?

Hazırlanan dijital tasarım modeli üzerinden elde edilen bir silikon kalıp (mock up) dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Hekimin yönlendirmesi ile bu tasarımı ayna karşısında veya kamera kaydı alınarak incelinir.  Daha sonra silikon kalıp (mock up)malzemesi ağızdan çıkarılır.

0bb3ff6e-36a3-4a1d-96bb-270173eea048.jpg

Bu provanın uygulanamayacağı durumlar nelerdir?

Dişlerin bir veya birkaçının, olması gereken pozisyondan çok önde dışarıda olduğu durumlarda, o dişin pozisyonunu değiştirmeden bir prova yapılması sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle bu tür dişler ideal tasarımın %100 doğrulukla prova edilmesini engelleyebilir. Ancak karar aşamasında bu durum hekim ve hasta tarafından göz önünde bulundurularak planlama yapılır.

Dijital gülüş tasarımını kabul ettiğimde ne olur?

Hekim, ideal gülüş tasarımına ulaşılabilmesi için mevcut dişlere ne gibi işlemler yapılması gerektiğini detaylı olarak anlatır. Dijital gülüş tasarımı genellikle Ortodonti, Dental İmplant ve Diş Eti uygulamalarının yalnız veya birlikte uygulanmasıyla sağlanır.

ca909467-e44f-4e81-b36f-7eb7def3d46e-001.jpg

Kabul edilen tedavi prosedürüne göre hekim hastaya yeni bir randevu vererek tedaviyi başlatır. Yapılacak tüm tedaviler ile mevcut durum kayıt altında tutulur ve her şey dijital tasarıma göre planlanır.

Dijital gülüş tasarımında değişiklik yaptırabilir miyim?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken (tek bir dişin uzunluğunun artırılması/azaltılması gibi) daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilmektedir.

Tedavi bittiğinde dijital gülüş tasarımında gösterilen gülüşün aynısı yapılır mı?

Prova seansında kullanılan materyal hem dayanıklılık hem de görünüm açısından yeterli değildir ve kısa sürede prova amaçlı olarak üretilip kullanılır. Ancak tedavi sürecinde hazırlanacak dişler dayanıklı materyaller kullanılarak, özel yöntemlerle laboratuvar koşullarında üretilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.