Renkli giyinmek isteyenler için stil rehberi

Stil sahibi olmak için yapılacak başlıca karar doğru renkleri kullanmaktır, yanlış renkleri kullandığınız takdirde rüküş görünmeniz kaçınılmaz olacaktır. Doğru renkleri tercih ederek nasıl şık olunur haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz....

Renkli giyinmek isteyenler için stil rehberi

Herkes tüm spektrumun üç ana renk üzerine kurulduğunu bilir - sarı, mavi ve kırmızıdır ve karışımlarından türevler vardır. İki ana rengin% 50'sini alırsanız, üç ana türev rengini alırsınız: mor, turuncu ve yeşil. Yüzdeyi değiştirir, yeni ve yeni renkler elde ederiz.

kadin-vs-erkek-renk.png

Renkler 3 kurala göre kombinlenir; monokromatik, tamamlayıcı ve benzer. Renk tekerleği, bu renkleri daha kolay algılamak için size bu konuda yardımcı olabilir. Bu sayede renkleri kolaylıkla karıştırabilirsiniz.

2014-07-04-195144.jpg

Monokromatik Renkler

Monokromatik renkler, tek bir rengin açık ve doygun tonlarından oluşur. Birlikte kullanıldığında iyi uyum sağlar ve tasarımınızda temiz ve zarif bir etki yaratırlar.  Ana renk, siyah, beyaz veya gri gibi nötr renkler ile entegre edilebilir.

Tamamlayıcı (Kontrast) Renkler

Bir ana renkle yardımcı renk, eşlenerek birbirlerini tamamlar. Şu şekilde olur. İki ana rengin karışımından yapılan yardımcı renk, karışımına girmeyen üçüncü ana rengin tamamlayıcısıdır. Örneğin, sarı ile kırmızının karışımından olan turuncu karışıma girmeyen ve üçüncü ana renk olan mavinin tamamlayıcısıdır. Aynı yolla, kırmızının tamamlayıcısı yeşil, sarının tamamlayıcısı mor olarak bulunur.

kisspng-color-wheel-color-chart-color-theory-cmyk-color-mo-cmyk-5ad7590b780614-0110460415240624754916.jpg

Benzer renkler

Renk çarkında birbirinin yanında bulunan renkler benzer renklerdir. Mavi ve yeşil, mavi ve mor , turuncu ve sarı, kırmızı ve turuncu güzel örneklerdir.  Burada bir ara rengi onu oluşuran ana renklerden biri ile kombinlemeniz gerekiyor. Bu renkleri kullanırsanız kombininize sakinleştirici, sevimli bir hava katmış olursunuz.

 Üçlü – üç renkten oluşan bir kombin

Renk çemberi üzerinde birbirinden eşit mesafede bulunan 3 renkten oluşan bir kombinasyondur. Böyle bir kompozisyon, soluk ve doymamış renkler kullansanız bile canlı görünür.

untitled-2-004.png

Bölünmüş-tamamlayıcı kombin

Tamamlayıcı renk kombinasyonu üzerine bir varyasyondur. Bu durumda, birincil renk ve iki tamamlayıcı olanı (renk çemberi üzerindeki birincil rengin tam karşısındaki rengin her iki yanında bulunan renkleri) alırsınız. Böyle bir şema tarafından yaratılan efekt, tıpkı önceki gibi daha zayıf ama biraz daha yoğun.

Dört renk kombini

Bu kombinde 4 farklı parça kullanmak yerine, eğer elinizde renk desenli bir parça varsa onun kombininde kullanabilirsiniz. Bunun için renk tekerinde bir dikdörtgen elde etmeniz ve köşelerinde bulunan renkleri tercih etmeniz gerekiyor.

Kare

Renk çemberinde birbirinden eşit mesafede olan 4 renkten oluşan bir kombinasyon. Bu durumda renkler tonda birbirinden farklı olmakla birlikte tamamlayıcı niteliktedir. Bu, dinamik, canlı ve eğlenceli bir etki yaratır. Örnek: mor, turuncu-kırmızı, sarı, mavi-yeşil.

renklijeans-01-1170x780.jpg

Mümkün olduğunca parlak görünmek için saf renkler ve nötr tonlarla kontrast kombinasyonları kullanın. Üç renkli kırmızı ve mavi renkte giyinmiş kadın, en parlak ve göze çarpan dikkatini çekerken, beyaz görünümü tamamlıyor. Resmi biraz azaltmak ister misiniz? Daha fazla gri ton alın.

Sakin görünmek ister misin? Renk tekerleğinde yan yana olan renkleri kullanın. Doğada oluşan doğal kombinasyonlara daha fazla dikkat edin.

untitled-1-pngfgg.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.