Şeker Neden Zararlı?

Şeker, insanın en sinsi ve tehlikeli düşmanlarından biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, bugün herkes tüketimini en azaltmayı çalışır. Bu ürünün kötüye kullanılması çeşitli hastalıklara yol açabilir ve bağışıklığı azaltır.

Şeker Neden Zararlı?

Neden şekeri seviyoruz?

İnsanlara şeker tüketmeni doğduğundan beri ihtiyacı var! Şeker bizim için sadece rahatlığın ve eğlencenin bir ürünü değil, aynı zamanda fizyolojik bir zorunluluktur. Neden?

  • Glikoz kalıcı bir dolgunluk hissi verir.
  • Glikoz, hayati önem taşıyan insan enerjisinin hızlı bir tedarikçisi olarak görev yapar.

qid2n0yips1h2llzmgjmyg.jpg

Şekerin zararlari nelerdir?

- Şekerin fazlaca tüketimi kalbi yorar. Verir Fazladan şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır. 

- Şeker göbek ve bel çevresi yağlarını artırır. 

- Şeker sessiz katildir. Obezite gibi bir çok hastalığın öncüsü olmakla beraber, sessiz katil denmesinin sebebi, hiçbir belirti olmaksızın bir anda hastalığın etkisini göstermesidir.

- Şeker bağışıklık sistemini zayıflatır. Şekerin fazlaca alımı çalışmalara göre bağışıklık sisteminin bakterilere, virüslere, parazitlere ve çeşitli mikroorganizmalara karşı mücadele yeteneğini önemli ölçüde zaafa uğratmaktadır.

- Şeker ve alkol vücutta karaciğere karşı aynı toksik etkiyi gösterir.Araştırmalara göre karaciğer hasarı aşırı kalori ya da kilo artışı olmadan da ortaya çıkabilmektedir.

- Şeker kronik hastalıkların öncüsüdür. Fazla miktarda ve sürekli şeker tüketimi kandaki insülin miktarını artırır. İnsülin pankreas tarafından kan şekerini artırmak için salgılanan bir hormondur. Şeker ne kadar fazla tüketilirse pankreas o kadar insülin salgılar.

kalp-ameliyati.jpg

Hangi Şeker Zararlı?

Bizim için zararlı olan şeker, glikoz veya fruktoz ayrımından ziyade eklenmiş şeker(added sugar) ve özellikle de eklenmiş fruktozdur. çünkü eklenmiş şeker demek, vitaminlerinden, minarellerinden ve liflerinden arındırılmış faydasız şeker demektir. Dünyadaki yiyeceklerin %74’ü eklenmiş şeker içerir.

Çekinmemiz gerekenler başlıca şunlardır; gazlı içecekler, meyveli maden suyu, enerji içecekleri, beyaz şekerle yapılan hamur işleri, tatlılar, sıkılmış meyve suları ve eklenmiş şeker içeren niceleri.

sahar-1452819866.jpg

Şeker yemiyorum ama neden şeker hastası oldum?

Öncelik karbonhidratlarda olsa da enerji gerektiğinde yediğiniz her şey şekere dönüşüyor. Tip-2 şeker hastalarının çoğu için ne yediğinden çok ne kadar fazla yediği önemli. Fazla yediğinizde aldığınız gereksiz kaloriler, enerjiye ihtiyacınız yoksa yağa dönüştürülüyor. Kilo fazlalığı da şeker hastalığına yatkınlığa neden oluyor.

den-diabeta.jpg

Şekeri Azaltmak Önemli Neden

1. Kilo

Şeker tüketiminin azaltılmasındaki en büyük faydalardan birisi de, kolaylıkla kilo vereceğiniz gerçeğidir. Günlük hayatta tükettiğiniz şekeri keserek, vücuda giren kalori miktarını ciddi ölçüde azaltmış olacaksınız.

1502621480-2078.jpg

2. Hormonlar

Çok fazla şeker tüketmek vücutta hormon dengelerini bozmaktadır. Ayrıca bazı organlarınızın düzgün çalışmamasına da neden olup hastalık riskinizi arttıracaktır. Bu sebeple şeker tüketimini azaltmak, en kısa sürede vücuttaki hormon dengesini normal seviyeye getirecektir.

3. Uyku

Kandaki şeker oranı, kişide uykunun gelmesine etki ediyor. Şeker hastalarında görülen uykusuzluk problemi bu sebeple baş göstermektedir. Özellikle şeker hastalarının şeker kullanımını bırakarak, uykularını kolaylıkla düzene sokabilirler.

istock-873492684-2.jpg

4. Kanser ve Bağışıklık Sistemi

Aşırı ve düzenli şeker tüketimi vücuttaki hastalıklara karşı bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Günlük hayatta fazla şeker tüketen insanlarda, hastalıkların görülme riski daha fazladır. Özellikle kanser konusunda, yapılan araştırmalarda şeker tüketiminin kanser riskini doğrudan etkilediği gözlemlenmiştir.

seker.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.