Sigarayı tamamen bırakmaya geçişi kolaylaştırmak için insanların kullandığı elektronik sigara ile ilgili 5 gerçek…

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı, kişilerin hayatından ortalama 15 yıl çalıyor.

Sigarayı tamamen bırakmaya geçişi kolaylaştırmak için insanların kullandığı elektronik sigara ile ilgili 5 gerçek…

Sigaradan Daha Az Kimyasal Var, Ama Yine De Zararlı!

Elektronik sigara, soluduğunuz su buharını oluşturmak için nikotini, aromaları ve diğer kimyasalları ısıtır. Tütünden üretilen normal sigara çoğu zehirli olan 7 bin kimyasal içerir. E- sigaralarda hangi kimyasalların bulunduğu tam olarak bilinmiyor olsa da kişiyi geleneksel sigaralara göre daha az zararlı kimyasal maddeye maruz bıraktıklarına şüphe yok.

 

istock-842392590.jpg

 

Elektronik Sigara da Sağlığınıza Zararlı!

Nikotin, normal sigaralar ve elektronik sigaralarda  ana madde olarak kullanılır ve çok fazla bağımlılık yaratır. Sigara içme isteğini dikkate almasanız bile sigara içmeyi özlemenize ve eksikliğinin yol açtığı belirtileri yaşamanıza neden olur. Buharı hangi kimyasalların oluşturduğu ve fiziksel sağlığın uzun vadede nasıl etkilediği başta olmak üzere elektronik sigara hakkında hâlâ birçok bilinmeyen var.

 

gettyimages-673804650-1024-1280x620.jpg

 

Elektronik Sigara Bağımlısı Olmayın!

Elektronik sigaralarda nikotin içerir. Araştırmalar nikotinin eroin ve kokain kadar bağımlılık yapabileceğini gösteriyor. Elektronik sigara batarya, püskürteç ve nikotin içeren bir kartuş olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Kartuş içindeki nikotin miktarı değişebiliyor. Ama üreticiler kullanımı sürekli hale getirmek için kartuş içindeki nikotin miktarını artırıyor.

 

elektroniksigara.jpg

Sigarayı Bırakmak İçin Elektroniği Çözüm Değil!

Elektronik sigaralar sigarayı bırakmaya yardımcı olacakları söylenerek pazarlansalar da , sigarayı bırakma aracı olarak henüz onaylanmadılar. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, nikotin alışkanlığından vazgeçmek için elektronik sigara kullanmak isteyenlerin çoğu hem geleneksel sigara hem de elektronik sigara içmeye devam ediyorlar.

 

relaxed-woman-smoking-electronic-cigarette-1157-466.jpg

Genç Nesil Nikotine Bağımlı Hale Geliyor!

Elektronik sigara gençler arasında geleneksel tütün ürünlerine göre daha yaygın. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanı, 2015 yılında lise öğrencileri arasında e-sigara kullanımının yüzde 900 oranında arttığını ve genç elektronik sigara kullanıcılarının yüzde 40'ının daha önce hiç normal tütün ürünü tüketmediğini belirtti.

 

752x395-elektronik-sigara-hakkinda-bilinmesi-gereken-5-gercek-1560753019832.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.