Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Mudurnu'da Ahilik Geleneği

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Ahilik Geleneği 7 asırdır devam ediyor. Demirci ve bakırcı esnafı demir dövmeye devam ederken Mudurnu kadınları ördükleri canlı renkli iğne oyalarıyla çalışkanlıklarını gözler önüne seriyor.

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Mudurnu'da Ahilik Geleneği

Bir yanda tarihi diğer yanda doğal güzellikleriyle ünlü olan Bolu’nun Mudurnu ilçesi bu güzelliklerini koruyan sayılı yerlerden biri.

Demirci ve bakırcı esnafı demir dövmeye devam ederken Mudurnu kadınları ördükleri canlı renkli iğne oyalarıyla çalışkanlıklarını gözler önüne seriyor.Mudurnu tarihi yapılarını ve doğal güzelliklerini korumanın yanı sıra Ahilik geleneğini de sürdürüyor.

Esnafın, vatandaşlarla beraber hayırlı ve bereketli kazanç için dua ettiği ahi geleneği 7 asırdır sürüyor.Bereket duası, her Cuma günü Sala verildikten sonra yapılıyor.Dua, orta çarşı ve demirciler çarşısı olmak üzere iyi ayrı yerde yapılıyor.

Bunun sebebi ise orta çarşı esnafının hafta boyunca dükkanlarında oturarak, demirciler çarşısı esnafının ise ayakta çalışması. Bu bir saygı gösterisi olarak kabul ediliyor.Dua sonrası “hayır” adı altında ekmek, lokum gibi yiyecekler dağıtılıyor ve akabinde esnaf Cuma namazını kılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.