Tartışılan Reklama Orkid’den Açıklama

Sosyal medya üzerinden yayılan Orkid reklamı yine politik ortamın kurbanı oldu. Tartışmalar reklamın ne amaçla yapıldığından, Türkiye’yi şikayet etmek için yapıldığına kadar pekçok noktaya çekildi.

Tartışılan Reklama Orkid’den Açıklama

Marka bugün bu açıklamayı yapmayı gerekli buldu ve Woman TV’ye de gönderdi:

“Türkiye’de Orkid markası için tasarlanan mağaza içi kampanyası, Türkiye’de ve dünyada kadınların yaşadığı damgalanma, ekonomik kısıtlar nedeniyle hijyenik pede erişememe ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlara ışık tutmak amacını taşıyordu. Bu sorunlar nadiren tartışılıyor, genellikle utanç duygusuna dönüşüyor ve genç kızlar, kadınlar ve aileleri için hayat boyu karşı karşıya kalacakları konuları oluşturuyor.

Fikrin uygulanmasında niyetimizi tam olarak yansıtamadığımızı görüyoruz ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysa bundan dolayı da üzgünüz. Ancak söz konusu video, bir yaratıcı endüstri etkinliği için özel olarak, yerel ajansımız tarafından mağaza içi kampanyamızı anlatmak amacıyla, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan bir başvuru filmidir.

Orkid, olumlu yönde gelişmeye katkıda bulunabilmek için fırsatları değerlendirmek amacıyla çalışan ve bu amaç doğrultusunda da 2018 yılında Türkiye’de ekonomik kısıtlar nedeniyle pede erişemeyen kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmelerine destek olabilmek için 4 milyondan fazla ped bağışı yapmış bir markadır.”

Reklamın, markanın Ajansı 4129 Grey tarafından Slovenya’da yapılacak bir yarışma için hazırlandığı sosyal medya üzerinden atılan twitlerle öğrenildi.

Reklamda Türkiye’de uzun süre bakkal ve marketlerde gazete kağıdına sarılan pedlerden hareketle, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık haberlerinin ambalaja taşınması fikri yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.