Tatilde çocukların uyku düzeni nasıl korunur en az kaç saat uyumalı!

Okul zamanında erken yatıp erken kalkmaya alışan çocukların tatil zamanlarında uyku düzenini korumak için ebeveynler için bazı önerilerde bulunduk!

Tatilde çocukların uyku düzeni nasıl korunur en az kaç saat uyumalı!

Okul zamanlarında çocukların erken yatıp erken saatlerde uyanma alışkanlığı ne yazık ki tatil dönemlerinde korumak pek mümkün olmuyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde çocuğun düzenli uyku alışkanlığını korumak için en az 8 saat uyku alması şart! Uykusunu almış çocuk daha zihinde ve öğrenmeye açık olmaktadır.

Ev tekstili markası Cottonbox, ebeveynlerin okulların tatil dönemine girmesiyle telaşlandıkları konulardan biri de tatil döneminde çocuğun uyku düzeni nasıl korunur? Sorusunu elmaelma.com okurları için yanıtladı.

ÇOCUKLARIN UYKU DÜZENİ NASIL KORUNUR?

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların uyku kalitesi yükseltildiğinde doğru orantılı olarak, başarılarının da arttığına dikkat çekiyor. Yeterli ve verimli uyku uyumayan çocuklarda; dikkat dağınıklığı, kavrama bozukluğu ve performans düşüklüğü gibi sorunlar görülebiliyor. Sömestr tatiline giren çocukların uyku düzeninin değişmesi, yeni dönemde uyku problemi yaşamalarına neden olabiliyor.

Tatil sürecinde daha geç saatte uyumaya ve uyanmaya alışan çocuklar, okul başladığında uykularını düzene sokmakta zorluk çekiyor ve bu durum derslerde başarısızlığı beraberinde getiriyor. Bu sebeple, çocukların rutin uyuma alışkanlıklarını her zaman devam ettirmesi ve uyku düzenini koruması gerekiyor.

SÖMESTR TATİLİNDE ÇOCUKLARIN UYKU DÜZENİNE DİKKAT!

Ailelerin okul tatildeyken de düzenli uyku konusunda kararlı davranmaları ve çocukları doğru yönlendirmeleri büyük önem taşıyor. Ebeveynler, tatil döneminde çocukları için aldığı birtakım önlemlerle, yeni dönemde yaşanabilecek uyku sorununu en aza indirebilir. Tatil süresince, çocukların alışmış oldukları uyku saatlerinde uyuması ve çok geç saatte uyanmaması öneriliyor. Uyku saatinde evdeki gürültüyü minimum seviyeye indirerek, uygun uyku ortamı yaratmak da
önem taşıyor.

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUK İÇİN EN AZ 8 SAAT UYKU ŞART!

Okul çağındaki bir çocuğun fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için en az 8 saat uyku uyuması gerekiyor. Her yaştan çocuğun ortalama uyuma süresinin farklılık gösterdiğini dile getiren uzmanlar, 7-12 yaşındaki çocukların uyku sürelerinin 9-11 saat, 13-17 yaşındaki çocukların ise 8-9 saat arasında değişiklik gösterdiğini belirtiyor.

ÇOCUĞUN UYKUSU İÇİN DETAYLARI ATLAMAYIN!

Yatak odası tekstilinde yumuşak ve pamuksu ürünler, uykuya dalma süresini kısaltıyor ve daha verimli uyku sağlıyor. Terlemenin önüne geçen nefes alan yapısı ile pamuk nevresimler, baskı ve boyama aşamasında kimyasal hiçbir maddeye maruz kalmadan üretimi tamamlanıyor ve kaliteli uykuya zemin hazırlamak için tüketiciye ulaşıyor.

SAĞLIKLI UYKU OKULDAKİ BAŞARIYI ETKİLİYOR!

Çocuklarda uyku düzeninin okul başarısını doğrudan etkilediğini belirten uzmanlar; uykunun öğrenme, algılama ve dikkat üzerindeki etkisine vurgu yapıyor. Yapılan araştırmalarda, okulda başarılı olan öğrencilerin düzenli uyku alışkınlığına sahip oldukları saptanıyor. Yeterli uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin dingin hale gelmediğinden, dikkat dağınıklığı ve anlatılanları anlayamama gibi sorunlar yaşanıyor.

Uykusunu alamayan çocuklarda, okuma-yazma başarısının düştüğü ve özellikle matematik problemi çözme konusunda başarısız oldukları belirtiliyor. Aynı zamanda okula isteksiz gittikleri, derslere karşı daha ilgisiz oldukları ve çevresindeki kişilerle iletişim kurmada sorun yaşadıkları gözlemleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.