TEGV’den Pippi Uzunçorap’ın 75. doğum gününde çocuklara ilham verecek bir seminer

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Pippi’yi, çocuklara daha yakından tanıtmak ve çocuk haklarına dikkat çekmek için İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü iş birliğiyle bir etkinlik düzenledi.

TEGV’den Pippi Uzunçorap’ın 75. doğum gününde çocuklara ilham verecek bir seminer

Küçük bir kasabada, bakımsız bir bahçenin içinde eski, rengarenk boyanmış ahşaptan bir ev vardı. İçinde, Pippi Uzunçorap adında annesiz-babasız, dokuz yaşında bir kız oturuyordu. İnsanlar onun yalnız yaşamasına şaşırsa da Pippi halinden çok memnundu. Pippi annesini hiç hatırlamıyordu, çünkü henüz o bebekken annesi ölmüştü. Annesinin artık gökyüzünde bir melek olduğuna ve oradan kızına küçücük bir delikten baktığına inanıyordu Pippi. Babasının ise Okyanus’ta bir adada, adalıların kralı olduğuna, başında da altın bir taçla dolaştığına inanıyordu. Omzunda Bay Nilsson adında bir maymunu, evin verandasında yaşayan benekli, beyaz bir atı vardı. İşte Pippi Uzunçorap böyle biriydi!

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), İsveçli dünyaca ünlü yazar Astrid Lindgren’in, dünya çocuk edebiyatına 75 yıl önce hediye ettiği; kendi kendine yeten, pozitif ve neşeli kendine has bir karakteri olan, sık sık gülen, yaratıcı olduğu kadar mücadeleci, iyi kalpli olduğu kadar yardımsever Pippi’yi, çocuklara daha yakından tanıtmak ve çocuk haklarına dikkat çekmek için İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü iş birliğiyle bir etkinlik düzenledi.

Pippi’nin doğum günü, aynı zamanda Dünya İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık’ta TEGV çocukları, gönüllüler ve davetli konuşmacıların katılımıyla yapılan seminerde, 75 yıldır her yaştaki insanı birçok konuda düşündürmeye ve dünyaya başka pencereler açmaya devam eden Pippi’nin hayata dair öğrettikleri çerçevesinde konuşma ve tartışmalar gerçekleştirildi.

Çocuklar ve gönüllülerin Pippi Uzunçorap hakkındaki düşüncelerini aktardıkları paylaşımlarla başlayan etkinlikte, Sanatçı ve Aktivist Saadia Hussain ile Tarihçi, Sanat Eğitimcisi, Yazar ve Küratör Maria Taube “Çocuk Hakları, Toplumsal Cinsiyet ve Yaratıcılık” konularına çocuksu bakış açısı ile yaklaşarak görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

Doç. Dr. Mine Göl Güven’in, kitaplarının çocuk gözünden anlattıkları konusunda yaptığı konuşmanın ardından İsveç Başkonsolosu Peter Ericson ve TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı kapanışı yapmak üzere konuşmalarını gerçekleştirdiler. Ericson, “Pippi Uzunçorap’ın 75. Yılını kutlarken TEGV’in de 25. Yılını kutlamaktayız. Bu projede yer almanız, bu denli özverili çalışmanız ve Pippi Uzunçorap İsveçli bir kız iken onu Türkiye’de de yaşatmanız bizleri çok mutlu etti. Sizlere ve tüm gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.” derken, Sait Tosyalı da “Pippi`nin renkli karakteri, güçlü kişiliği, yeni deneyimlere her zaman açık, neşeli ve yaratıcı olmasıyla bütün çocuklarımız için bir ilham kaynağı olmasını ümit ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.