Üniversite tercihi yapmanın püf noktaları

Yükseköğrenim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarının en yakın zaman belli olacak ve sonuçlar ne olursa olsun en önemli doğru tercih yapmak ve mutlu olmak. Peki iyi bir eğitimi almak için nelere dikkat etmeliyiz ve tercihini doğrusu nasıl yapılır?

Üniversite tercihi yapmanın püf noktaları

En önemli kriter akademik kadro

Tercih yaparken bölümün ne olduğu kadar bölümün eğitim-öğretim kalitesinin de çok önemli. Üniversite tercihi için en can alıcı yeterli koşulun "akademik kadro“. Üniversite kadrosunun ulusal ve uluslararası çapta yaptıklarının iyice araştırılması geriyor. Mekân, araç kaynağı ne kadar iyi olsa da tüm bunları yönlendiren insan olduğu için kadro önemlidir. Adaylar web sayfasından kadro incelemesi yapabilir. Öğretim üyelerinin kamuoyundaki tanınmışlıklarına bakabilirler. Özgeçmişlerini inceleyebilirler. Öğrencilerin, tercih etmek istediği bölüme giderek öğretim üyeleriyle konuşmaları da  önemli.

fft352-mf22747701.jpg

Yanlış tercih mutsuz edebiliyor

Uzmanların uyarılarına rağmen özellikle ailelerin baskısıyla meslek seçiyorlar. Öğrencilerin hala mühendis, doktor, avukat gibi bilenen meslekleri seçmesi isteniyor. Yaşam tarzı değişiyor, yeni alanlar ve meslekler ortaya çıkıyor. Tüm meslekler, insan ihtiyaçlarının farklılaşmasıyla bağlantılı olarak farklılaşıyor, çeşitleniyor. İlgi alanlarının romantik değil gerçekçi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu yönlendirmeyle de olmamalı. Bazen ailelerin zorlaması, rehberlerin güdülemesiyle öğrenci belli bir alanı seçiyor. Ancak bir-iki yıl sonra pişman olunabiliniyor.

ogrenci.jpg

Üniversite sadece müfredat değildir

Üniversite öğrenimi görmek isteyen bir öğrencinin sadece akademik değil; bilgiye dayalı beceriler elde etmek, sosyal ve toplumsal yönlerini geliştirmek, daha iyi iletişim kurmak, kendisini daha iyi hissedebileceği işler yapmak üzere farklı dallarda da faaliyetler içine girmesi gerekiyor.

rightcol.png

Üniversite işbirliklerini inceleyin

Staj yerleri, uygulama alanları, yerine göre fabrika olabilir, eğitim kurumu olabilir. Üniversitelerin birçoğunda bu var. Ama bu imkanlara yakından bakmak gerekir. Üniversitenin uluslararası kuruluşlarla olan bağlantısının da önemine Erasmus dışında ikili anlaşmaların sayısı ve kapsamının tercihte bulunurken üzerinde durulması gereken noktalar var. Bilinçli öğrencilerin üniversitelerin stratejik planlarına bakabilirler.

uni-secme.jpg

Üniversitenin gelişmişliği önemli

Üniversitede ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere dört aşama var. Doktora düzeyine kadar çıkmış olan veya sanat dallarında sanatta yeterlik aşamasına çıkmış olan bir üniversite ve bunların zenginliği o üniversitenin tam anlamıyla geliştiğini, kadrosunu tamamladığını, araştırmalar yapıyor olduğunu gösterir.

uni-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.