WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul'da kadın mücadelesinin kazanımları kutlandı

WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’da Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sanatçılar konser ve performanslarıyla kadın haklarına dikkat çekti.

WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul'da kadın mücadelesinin kazanımları kutlandı

İstanbul’da bu yıl 5-6-7 Mart’ta British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle düzenlenen WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’da Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sanatçılar konser ve performanslarıyla kadın haklarına dikkat çekti. Toplumsal cinsiyeti odağına alarak kapsayıcı bir alan yaratmayı hedefleyen, 100’den fazla kişi ve kurumun katıldığı festival, YouTube hesaplarında sanat severlerle buluştu.

1615210350-karde-t-rk-ler.png

Kadın mücadelesinin kazanımları konserlerle kutlandı

Birleşik Krallık ve Türkiye’nin yükselen müzisyenlerinin ve performans sanatçılarının performansları da British Council ve Sabancı Vakfı YouTube hesapları aracılığı ile izleyici ile buluştu. Festivalin ilk günü Serious Müzik’in programlamasıyla WOW Konser’de yer alan olan yetenekli kemane sanatçısı Melisa Yıldırım ile yarı Bahreynli yarı İngiliz trompet sanatçısı muhteşem Yazz Ahmed’in performanslarıyla son buldu. Festivalin ikinci gününde Barış İçin Müzik Vakfı konseriyle kapanış yapılırken, festivalin son gününde Kardeş Türküler konseri müzikseverlerle buluştu.

1615210295-dilan-balkay.png

WOW Sesler bölümünde Birleşik Krallık’tan Selector Radyo katkılarıyla Neo-soul ve folk müziği karışımı tarzıyla şarkıcı ve söz yazarı Maya Law, dinleyeni her an değişik bir ses manzarasına sokan çok disiplinli sanatçı Heka ve armonik vokalleriyle caz ve soul müziğe hayat veren Bryony Jarman-Pinto yer aldı.

1615210302-duygu-demir.png

Kadının gücüne dair performanslar

British Council’ın ‘Kadın Sanatçılar için Kültürde Kadın Gücü Destek Programı’ ile Türkiye’den seçilen performans sanatları profesyonelleri Banu Açıkdeniz, Ekin Tunçeli, Dilan Balkay ve Duygu Demir’in pandemi koşulları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, WOW Performans bölümlerinde yer aldı. Birlikte Hareket bölümünde ise Londra’da yaşayan performans sanatçısı Ekin Bernay ile Performatif Atölye Çalışması gerçekleştirildi.

1615210361-mayk-laila.png

WOW Performans bölümünde, Birleşik Krallık’tan MAYK Tiyatrosu iş birliği ile davet edilen, deneyselliği ve önceden belirlenmiş olanla kendiliğinden olanın etkileşimini kucaklayan dansçı Laila Diallo ile performansının yanı sıra koreografi ve canlı sanat alanlarında çalışan Jo Bannon sahne aldı. 

Kadın yönetmenlerden kısa film gösterimi

Festivalin üçüncü ve son günü ise toplumsal konularda farkındalık yaratmak amacıyla 5 yıldır yapılan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda finale kalan üç kadın yönetmenin filmlerini gösterildi.

1615210339-judekelly.jpg

WOW - Women of the World Vakfı, Jude Kelly tarafından 2018’de, global WOW Dünya Kadınlar Festivali hareketini hayata geçirmek amacıyla kuruldu. Festival ilk kez Birleşik Krallık’ta 2010’da kadın ve kız çocuklarını kutlamak, potansiyellerini kısıtlayan engelleri anlamak için ve karşılaştıkları sorunlara dair farkındalığı artırmak ve bu sorunlara kolektif çözümler geliştirmek amacıyla düzenlendi.

1615210332-g-lersabanc.jpg

Toplumsal cinsiyeti odağına alarak kapsayıcı bir alan yaratmayı hedefleyen WOW -  Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’da, on beş milyondan fazla kişinin yaşadığı İstanbul’da “Şehirde Kadın Olmak” temasını ele alındı. Festival, WOW Vakfı Başkanı ve kurucusu Jude Kelly, British Council Türkiye Direktörü Cherry Gough, British Council Mütevelli Heyeti Başkanı Stevie Spring ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın açılış konuşmaları ile başladı.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşen WOW İstanbul Festivali’nde, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha erişilebilir olmak amacıyla, simultane Türk İşaret Dili çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapıldı.

WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, British Council Türkiye ve Sabancı Vakfı resmi YouTube hesaplarından tekrar izlenebilir. Festivalin detaylı programı için www.wowistanbul.org  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.