Yakında Okullar Açılıyor. Peki Eğitim Hayatına Yeni Atılacak Öğrenciler Okula Nasıl Uyum Sağlayacak?

2019 - 2020 Öğretim Yılı İtibariyle Okula İlk Adımını Atacak Miniklerin Okul Kaygısı Nasıl Atılır Sağlıklı Bir Eğitim İçin Atılacak Adımlar Nasıl Olmalı? Sevgili Ebeveynler Bu Haberimize Dikkat Edin!

Yakında Okullar Açılıyor. Peki Eğitim Hayatına Yeni Atılacak Öğrenciler Okula Nasıl Uyum Sağlayacak?

"EĞİTİM HAYATINDA İLK ADIM: ANAOKUL VEYA İLKOKUL"

Her yeni eğitim - öğretim yılının başlamasıyla birlikte tatlı telaşlar, kaygılar derken hem aileler için hem de öğrenciler için zor bir dönem oluyor.

Tabii ki her öğrencinin okul hayatına adaptasyonu aynı olmayabiliyor. Bazen beklenen bazen de beklenmedik tepkiler görülüyor. Peki bu süreçte doğru ve sağlıklı bir şekilde nasıl ilerlemem gerekiyor diyorsanız öncelikle onları anlamanız büyük bir sabır göstermeniz lazım. Çünkü diğer yöntemler pek fazla işe yaramıyor olacaktır.

 

adobestock-88430938-900x600.jpeg

 

"UYUM SAĞLAMAK"

Çocuklar doğduğu süreçten itibaren aile ortamında fiziksel, zihinsel, duygusal gelişimini sürdürerek büyür ve gelişir. İlgiye, sevgiye, korunmaya desteklenmeye ihtiyaç duyar hale gelir. Fakat aile ortamının desteği 3 yıl tamamlandıktan sonra yetersiz kalmaya başlar. Sosyal gereksinimleri artış göstermeye başlayan çocuk, aileden dünyaya açılmak yeni arkadaşlar edinmek ister. İşte burada devreye okul kavramı girer. Çocuk sosyal çevreye açılmak isterken duyduğu kaygı sebebiyle tanımadığı insanlardan huzursuzluk duyar. Ailesi veya bakıcısı tarafından tüm ihtiyaçları karşılan çocuk şunları düşünür: (Acıkınca ne yapmalıyım, ya beni unuturlarsa vs.) gibi durumlar sebebiyle çocuk ağlama şekline geçer, bulunduğu ortamdan korkar ve uzaklaşmak ister.

Ailelere burada ne görev düşüyor?

- Normal bir gün gibi davranın.

- Okulda neler yaşadı, günü nasıl geçti ona sorular sorun.

-  Okul ortamında ki arkadaşlarıyla olan dialoğunu öğrenin.

-  Hala ağlama tepkileri gösteriyorsa kızmayın sabır gösterin onun duygularını anlamaya çalışın.

redshirting-kids-some-new-data-to-consider.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.