Yangınlar Sürerken Yardım Tartışması

Kurumlar TEMA’ya yağmur gibi destek veriyor da insanlar ne olacak?

Yangınlar Sürerken Yardım Tartışması

Ege ve Akdeniz’I kasıp kavuran yangınlar daha sönmeden hızlı bir kurumsal yardım kampanyası başladı. TEMA Vakfı’nın önderliğinde toplanan parayla milyonlarca fidan dikebilmek mümkün olacak. Ama asıl ihtiyaç bu mu?

yangin-reutters1-16-9-1627894365-880x495.jpg

Özellikle Manavgat’ın ve Milas’ın köylerinde dağ köylülerinin evleri ve en büyük hayat kaynakları olan küçükbaş hayvanları yok oldu. Manavgatlıların bölgelerinden göçe zorlanması an meselesi. Aslolan şimdiden orayı yeniden yaşanır hale getirmek olmalı.

108389760-gettyimages-1162844240.jpg

Bir diğer önemli konu da Akdeniz çanağındaki istisnasız bütün ülkelerin bu yangınlar için kırılgan hale geldiğidir. Özellikle NATO ve Avrupa Birliği’nin son yıllarda Akdeniz’de tırmanan silahlanmayı işbirliğine dönüştürmesi ve “Acil Müdahale Güçleri” denen askeri yapılanmalarını Orman yangınları ve büyük afetlere karşı da devreye girebilecek esnekliğe kavuşturması bir çare yaratabilir.

marmaris3-foto-sozcu-1.jpg

Kadın dayanışmasının da özellikle yangın sonrası bölgede güç birliğini arttırmak için daha yakın temasa geçmesi gereklidir. Çevre tahribatı kadın haklarını daraltma ile paralel yürütülen bir imha sürecidir. İhtiyaç listeleri, yardım depoları oluşturulması, büyük Gölcük depreminden sonra yaşananların yaşanmaması için STK’ların mutlaka koordine olması ihtiyacı açıktır. AHBAP VE AKUT sahada çalışmaktadır ama çok daha sistemli ve uzun soluklu bir işbirliği ve yurtdışı STK ve uluslararası kuruluşlardan öğrenerek daha zor durumlar için güç birliği şarttır.

manavgat-aa-1625721-2.jpg

Woman TV olarak sayfamızda özellikle kadınlara yönelik destek kampanyalarına yer vereceğimizi saygı ile duyurmak isteriz. Milletimize geçmiş olsun.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.