Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga sizin için harika bir deneyim olabilir. Yoga nedir? Yoganın faydaları neler? gibi soruları cevaplayarak yoga evrenine beraber adım atalım.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga Nedir?

Yoga, binlerce yıllık bir geçmişi olan, kendisinin ve çevresindeki dünyanın bilgisi hakkında bütüncül ve çok yönlü bir öğretidir. Eski zamanlarda, son derece kapalı bir sistemdir, çünkü teknikler ve uygulamalar çok güçlüdür.

Bu bilim çok özeldir, içsel potansiyelinizi gerçekleştirmenize, her insanın doğasında var olan muazzam fiziksel ve zihinsel yetenekleri ortaya çıkarmanıza ve kendinizi iyi fiziksel formda tutmanıza izin veren birçok özel egzersiz ve teknik vardır.

Yoga yalnızca fiziksel sağlığın iyileştirilmesine değil, ince, güçlü bir beden kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşamın her alanında kendinizi tamamen fark etmenizi sağlar.

chto-takoe-yoga.jpg

Yoga bir moda mı?

Yoga'yı moda olarak görüp, arkadaşı, komşusu yapıyor diye başlayanlar mutlaka çok, ancak bu öğreti çok özel bir öğretidir. Kişi Yoga’yı sadece fiziksel bir aktivite olarak değil zihinsel bir disiplin olarak da gördüğünde, Yoga onun için bir moda olmaktan çıkacaktır. Yoga'nın size uygun olup olmadığından emin olmak için, deneyimlemeniz gerekir. Hissetmeli, yaşamalı, kendiniz karar vermelisiniz.

09-acro-yoga-couples-w710-h473-2x.jpg

Pilates ile Yoga arasında fark var mı?
Yoga bir spor değildir ancak sporu da içinde barındırır ve kapsar. Yoga kendinizi bir bütün olarak keşfetme yolculuğudur, yaşam biçimidir. Pilates, Yoga asanalarından oluşturulmuş bir egzersiz programıdır; kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sıhhati arttırmak maksadıyla geliştirilen bir egzersizler bütünü ve fiziksel sağlık sistemidir. 

5d0cf2ed04841.jpg
 Yoga neden yapılmalı?
• Yoga'nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir. 
• Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, Yoga vücudu yavaşça canlandırır. 
• Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır. 
• Yoga uygulaması, içinizi umut ve iyimserlikle doldurur. 
• Yoga, kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar. 
• Yoga, yeniden doğuştur. 

hathayoga.jpg

Yoga'nın iç organlarımıza etkisi nedir?
Yoga uygulamalarının bedensel farkındalığı ve sağlığı artırdığı bilinmektedir. Yoga’nın iç organlarımıza faydalar: 

  • Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması. 
  • Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması. 
  • Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması. 
  • Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması. 
  • Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması.             

23-04-yoga-poses-for-strength-1200x800.jpg

Yoga zayıflatır mı?

Yoga direkt olarak zayıflatır diyemeyiz ancak Yoga öğretisi ile doğru beslenme de hayatımızın bir parçası olur. Yogik beslenme; saf, doğal ve kolayca sindirilebilen gıdalardan oluşur, sağlığı korur. Bedenimizle daha bilinçli bir ilişki içinde olduğumuzdan metabolizma daha düzenli çalışır ve kilo verilmesine yardımcı olur.

istock-000076729603-medium-yogahipopeners.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.