Yönetim Kurullarında Daha Fazla Kadın için Yol Haritası Hazır

Yerel yönetimler, şirketler, dernekler, kadın STK’ları ve yatırım bankaları elele verdi.

Yönetim Kurullarında Daha Fazla Kadın için Yol Haritası Hazır

Ahu ÖZYURT

Türkiye'de borsaya kayıtlı şirketler yönetim kurullarında cinsiyet dengesi açısından küresel emsallerinin gerisinde. Türkiye'de yönetim kurullarının yaklaşık %40'ı yalnızca erkeklerden oluşuyor. YKKD ve Yanındayız gibi girişimler farkındalık arttırmada önemli rol oynadı ama şirketlerin daha zor kuralları var. 

Peki ama değişim bu kadar zor mu olmalı? Şirketlerin yerel yönetimlerin işini kolaylaştırmak mümkün mü?

ebrd-twit.PNG

İşte tam bu noktada en çok ihtiyaç duyulan “Yol haritası” EBRD, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı;  Sermaye Piyasası Kurulu; Borsa İstanbul; Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC); iş örgütleri TÜSİAD, TOBB, Yüzde 30 Kulübü Türkiye, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye Ağı, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve profesyonel kadın ağları Kadın Girişimcileri Derneği KAGİDER, Women Corporate Directors ve Sabancı Üniversitesinin Bağımsız Kadın Direktörler Platformu ile ortaklık içerisinde geliştirildi.

ebrd-twit2.PNG

Yol Haritası için Womantv.com.tr’ye bilgi veren ve çalışmanın eşgüdümünü sağlayan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu direktörü Dr. Melsa Ararat şunları söyledi: 

"Katılımcı kurumların yol haritasının geliştirilmesi için hevesle sağladığı katkılar uygulamanın başarılı olacağına dair güven vermekte. Her katılımcının şirketlerin yönetim kurullarında ve lider kadrolarında kadınların temsil oranının iyileştirilmesine yönelik bakış açıları ve gerekçeleri farklı. Bu gerekçelerin arasında kemikleşmiş yönetim kurullarının tazelenerek daha etkili hale getirilmesi ve kadınların şirketlerin üst karar organlarında yer alması yoluyla kadınların iş hayatına etkili bir şekilde katılımının teşvik edilmesi yer alıyor. Uygulama sürecinin tamamıyla kapsayıcı olmasını öngörüyoruz ve yol haritasının geliştirilmesine katılan veya katılmayan ilgili tüm tarafları uygulama çabalarına katılmaya davet ediyoruz."

Yol Haritası’nın amaçları da şöyle sıralanıyor:

  • Yönetim kurullarında farklı görüş ve deneyimlerin ve kadınların yer almasının yararları hakkında farkındalığın arttırılması;
  • Eğitim, sertifika ve çıraklık programları vasıtasıyla "yönetim kurulunda yer almaya hazır" kadın aday havuzunun genişletilmesi ve görünür kılınması;
  • Şirketler için yönetim kuruluna aday gösterme süreçlerinin "yönetim kurulunda yer almaya hazır" kadınların sunacağı beceri ve yetkinlikleri hesaba katmasını temin eden bir "yönetim kurulu üyesi aday belirleme araç seti" nin hazırlanması;  ve
  • Yetkin ve yetenekli kadınların temsili vasıtasıyla daha etkin yönetim kurullarının tesis edilmesini desteklemek ve teşvik etmek amacıyla uygulamaya konulabilecek düzenlemelerin ve yasal araçların tespit edilmesi.

arvid-tuerkner.PNG

Yol Haritası’nın oluşumuna destek veren EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner de şöyle konuştu: 

"Pandemi sonrası geleceğe hazırlanırken kapsayıcılık Türkiye'deki iş liderlerinin önceliklerinden biri olmalıdır. Kadınların temsili karar alma sürecine zenginlik katmakta, işe alım ve yükselme sürecinin kalitesini ortaya koymakta ve karar alıcıların etkinliğini artırmaktadır. Bunun yanında, iş gücü ve ürün ve hizmetlerin kapsayıcılığı ve sosyal uyumunu güçlendirerek sürdürülebilirliğe önemli katkıda bulunmaktadır."

Dr. Melsa Ararat ile Yönetim Kurullarında Daha Fazla Kadın için Yol Haritası'nı womantv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt'a anlattı:
 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.