Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Borsa İstanbul Evsahipliğinde Kota Konulu Münazara Düzenledi

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), "İŞ DÜNYASI TARTIŞIYOR! KOTAYLA MI? KOTASIZ MI?" başlıklı bir münazara düzenledi. Bu toplantı, Avrupa Birliği Yerel STK'lar hibe fonu kapanış etkinliği kapsamında gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Borsa İstanbul Evsahipliğinde Kota Konulu Münazara Düzenledi

YKKD Eş Başkanı BURÇAK GÜVEN’in moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda iş dünyasının önde gelen isimleri münazara masasına oturdu ve yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği sağlanması yolunda kota konusunu tartıştı. Düzenlenen münazarada “Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın” projesini yürüten dernek, pek çok ülkede yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği yolunda başarı getiren kota uygulamasının Türkiye için de bir çözüm olup olmayacağının cevabını aradı.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Danışma Kurulu Dördüncü Dönem Başkanı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı MURAT ÖZYEĞIN, yaptığı açılış konuşmasında iş dünyasına çağrıda bulundu: “8 sene önce %11 olan Yönetim Kurulunda Kadın oranı bugün %15,9. Bu ilerleme performansı kabul edilemez. İş dünyasının en üst düzey yöneticilerine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bugün bu ufuk turu sonrasında kendi kurumlarımızın doğrularını bulalım ve bu konuya artık bir performans kriteri konusu olarak yaklaşalım. Elimizi taşın altına koyalım. Bu bir kadın meselesi değil ekonomik, toplumsal ve insani bir meseledir.”

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü V. BÜLENT ÖZCAN ise yaptığı konuşmada, projenin kazanımlarını özetledi ve önümüzdeki dönem için ortak odaklarımızın altını çizdi: “Bu proje ile Avrupa’da savunuculuk ve kamuda farkındalık yaratma anlamında sağlam çıktılar elde edildi. Biz de bakanlık olarak Yönetim Kurulunda Kadın meselesinin savunucusu olduk. Bugün bu tartışma bizlere ciddi bir yol haritası çıkaracak. Proje kapsamında Avrupa’daki benzer derneklerle başlatılan ilişkinin sürdürülebilirliği çok kıymetli. Önümüzdeki dönemde bu programı Türkiye’de yaygınlaştırmak da bir diğer ana odak olmalı. Anadolu’daki şirketler, kamu kurumları, oda yönetimleri, STK’lar, Belediye meclislerinde daha çok kadın yönetici için gidilecek yolumuz var ”

“İŞ DÜNYASI TARTIŞIYOR! KOTAYLA MI? KOTASIZ MI?” başlıklı münazarada konuşmacılar, temelde karar mekanizmalarında eşit cinsiyet temsiline en kısa zamanda ulaşabilmek için neler yapmalıyız sorusunun cevabını aradı. Oturuma, kota savunucuları olarak YKKD Başkanı, Insead Business School Yönetici Koçu HANDE YAŞARGIL, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı AHMET DÖRDÜNCÜ ve YKKD Yönetim Kurulu Üyesi, İBB Başkan Danışmanı, Duman Yönetim Danışmanlık Kurucusu YIĞIT OĞUZ DUMAN kota karşıtları olarak YKKD Danışma Kurulu İkinci Dönem Başkanı, MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili MUZAFFER AKPINAR, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, MY Executive Yönetici Ortak MÜGE YALÇIN ve YKKD Danışma Kurulu Üyesi, ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, ARGÜDEN Yönetişim Akademisi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı DR. YILMAZ ARGÜDEN konuşmacı olarak katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.